МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ

"ТРАНСКОРДОННЕ СПІВРОБІТНИЦТВО НА НОВИХ СХІДНИХ КОРДОНАХ ЄС"

15-16 квітня 2009 року

Регіональний філіал Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді (РФ НІСД в м. Ужгороді), здійснюючи інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності Президента України щодо практичної реалізації курсу держави на європейську інтеграцію, ініціює та проводить експертні обговорення проблем з цієї тематики.

У співпраці з Фондом ім. Фрідріха Еберта, РФ НІСД в м. Ужгороді в Україні провів міжнародну конференцію "ТРАНСКОРДОННЕ СПІВРОБІТНИЦТВО НА НОВИХ СХІДНИХ КОРДОНАХ ЄС" 15-16 квітня 2009 року.

Відкриваючи конференцію, Світлана Мітряєва (директор Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді) звернула увагу на необхідність концептуальних змін в системі транскордонного співробітництва з огляду на запровадження нових інструментів "Східного Партнерства" відзначила, що метою конференції є забезпечення платформи для обговорення ролі транскордонного співробітництва як важливого чинника європейської інтеграції України.

 

У вступній промові представник Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні Тарас Михальнюк звернув увагу на те, що розвиток регіональної та місцевої демократії в сучасній Європі наразі не мислиться без розвитку регіонального та транскордонного співробітництва. Ініціатором і провідником ідей європейської інтеграції в Закарпатській області виступає Регіональний філіал Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді, який вже протягом тривалого часу є постійним партнером Представництва Фонду ім. Ф. Еберта в Україні. Він побажав успішної роботи учасникам конференції.

У своєму вступному слові заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло наголосив на важливості розвитку транскордонного співробітництва для переведення у практичну площину євроінтеграційних устремлінь України, окреслив ключові проблеми та напрямки розвитку транскордонного співробітництва для України, а також відзначив необхідність партнерської взаємодії у цьому процесі органів центральної та місцевої влади, місцевого самоврядування, міжнародних організацій, складових громадянського суспільства.

 

Заступник голови Закарпатської обласної державної адміністрації Володимир Гоблик відзначив важливість і актуальність теми міжнародної конференції для Закарпаття, оскільки край межує одразу з чотирьма країнами Європейського Союзу (Угорщиною, Словаччиною, Польщею та Румунією). Тому, удосконалення транскордонного співробітництва є одним з пріоритетів у повсякденній діяльності обласної влади. Аналітичні розробки і матеріали РФ НІСД в м. Ужгороді є дуже корисними та затребуваними.

Василь Брензович (заступник голови Закарпатської обласної ради) приділив увагу одному з концептуальних принципів будівництва об'єднаної Європи і міжрегіонального спіробітництва - створенню Єврорегіонів, зокрема Карпатського. На жаль, ця міжрегіональна асоціація не має правоздатності, оскільки не має статусу юридичної особи. Тому, всі прийняті нею рішення носять лише рекомендаційний характер.

Заступник Ужгородського міського голови Володимир Химинець присвятив свій виступ створенню міжнародного іміджу України за кордоном.

Володимир Приходько (ректор Національної Академії державного управління при Президентові України) зауважив на те, що у розвиток транскордонного співробітництва Закарпаття з країнами-сусідами вагомий вклад вносить Регіональной філіал Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді, який здійснюючи інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності Президента України щодо практичної реалізації курсу держави на європейську інтеграцію, ініціює та проводить експертні обговорення проблем з цієї тематики. І дана конференціє є ще раз цьому підтвердженням.

В ході конференції були обговорені наступні питання:

- Транскордонне співробітництво в системі міжнародних відносин;

- Транскордонне співробітництво в рамках Карпатського Єврорегіону: огляд минулого та поточного співробітництва, координація та узгодження дій з ЄС;

- Інструменти європейського сусідства та партнерства.

До обговорення цих питань були залучені провідні експерти та посадовці України, Угорщини та Словаччини.

Про системні зміни в транскордонному співробітництві України з новими країнами-членами ЄС доповіла Єва Кіш (старший науковий співробітник Ужгородського відділу Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України), місце та роль транскордонного співробітництва в системі міжнародних відносин розкрив Іван Артьомов (директор Інституту філософії та євроінтеграційних досліджень Закарпатського державного університету), Володимир Лупацій (виконавчий директор Центру соціальних досліджень "Софія") прсвятив свій виступ транскордонному співробітницту з точки зору об'єктно-суб'єктних відносин. Доповідь Олени Снігової (старшого наукового співробітника Ради по вивченню продуктивнх сил України НАН України) щодо відповідності стандартам ЄС національної політики стимулювання розвитку регіонів України було представлено всім учасникам конференції.

Огляд різних аспектів минулого та поточного транскордонного співробітництва в рамках Карпатського Єврорегіону з точки зору України представили Ернест Нусер (начальник Головного управління з питань інтеграції, зовнішньоекономічних зв'язків та туризму Закарпатської обласної державної адміністрації), Олексій Молдован (старший консультант відділу економічної та соціальної стратегії Національного інституту стратегічних досліджень), Володимир Горбовий (Постійний Національний представник України в Карпатському Єврорегіоні), Галина Литвин (виконавчий директор Асоціації органів місцевого самоврядування "Єврорегіон Карпати - Україна"), Сергій Федака (професор Ужгородського Національного університету), Андрій Крижевський (заступник директора Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді). Валерій Куропата (Перший секретар Посольства України в Словацькій Республіці) висвітив транскордонне співробіництво через призму ситуації на кордоні. Питанням транскордонного співробітництва в умовах Шенгенського кордону та нової візової політики були присвячені виступи Ірини Сушко (експерта Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України) та Світлани Мітряєвої (директора Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді). Перспективи розвитку транскордонного співробітництва України та ЄС окреслила Надія Мікула (професор, завідувач відділу проблем ринкової інфраструктури та транскордонного співробітництва Інституту регіональних досліджень НАН України).

Позицію Угорщини щодо транскордонного співробітництва, Карпатського Єврорегіону, кордону та візової поітики висвітили Томаш Віціан (перший заступник Генерального консула Угорської Республіки в Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях), Іштван Шулі-Закар (професор Дебреценського університету) та Брігітта Майорне-Ласло (секретар Державного фонду EuroClip).

 

 

 

Ситуацію та погляд Словаччини з цих же питань представили Владімір Бенч (директор Регіонального відділення Дослідницького центру Словацької асоціації зовнішньої політики в м. Пряшів) та

Ольга Маргулікова (директор Департаменту міжнародного та прикордонного співробітництва Міністерства внутрішніх справ Словацької Республіки).

 

 

 

Результати та подальші можливості для України щодо застосування інструментів європейського сусідства та партнерства були представлені у доповідях Александра Дулеби (директора Дослідницького центру Словацької асоціації зовнішньої політики), Григорія Перепелиці (директора Інституту зовнішньої політики Дипломатичної Академії при Міністерстві закордонних справ України), Світлани Гуцал (старшого наукового співробітника Національного інституту стратегічних досліджень). В дискусії з цих питань виступили Сергій Павленко (експерт Центру антикризових досліджень), Любов Теремова (Інститут зовнішньої політики Дипломатичної Академії при Міністерстві закордонних справ України), Олег Лукша (виконавчий директор Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст та громад України), Валентин Волошин (виконавчий директор Фонду "Європейський Дім"), Іван Устич (президент Фонду розвитку транскордонного співробітництва), Тетяна Сергієнко (експерт Науково-дослідного інституту Карпатознавства Ужгородського національного університету).

Участь в конференції також взяли представники Державної прикордонної служби України, науковці Ужгородського національного та Закарпатського державного університетів, депутати Закарпатської обласної та Ужгородської міської рад, неурядових громадських організацій, ЗМІ та інші.

Програма заходу.

Список учасників.