16 жовтня 2009 року в Національному інституті стратегічних досліджень відбулося засідання "круглого столу" "Суспільно-релігійні та державно-церковні відносини: основні проблеми і шляхи вирішення". В обговоренні взяли участь провідні науковці, експерти неурядових організацій, представники Секретаріату Президента України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України, Державного Комітету України у справах національностей та релігій, інших установ та організацій.

Список учасників.

На обговорення були винесені наступні питання:

1. Партнерство Держави і Церкви: європейський досвід та українські реалії.

2. Перспективи утвердження Української Помісної Православної Церкви в контексті сучасної політичної та геоконфесійної ситуації.

Стенограма.

Зі вступним словом до учасників "круглого столу" звернулася перший заступник директора НІСД, професор Н. В. Грицяк. Вона зазначила, що релігійно-церковна проблематика є надзвичайно важливою складовою гуманітарного розвитку країни, на її актуальності постійно акцентує увагу Президент України Віктор Ющенко, який переконаний у необхідності розбудовувати взаємини між світською владою та релігійними спільнотами виключно на партнерських засадах, докладає колосальних зусиль задля налагодження порозуміння між суб'єктами конфесійного життя, конституювання УППЦ.

У своєму виступі Н. В. Грицяк також наголосила, що Інститут від моменту свого заснування проводить дослідження з питань суспільно-релігійних та державно-церковних відносин. Матеріали відповідного спрямування в останні роки регулярно публікуються в колективній монографії "Щорічні оцінки суспільно-політичного та соціально-економічного розвитку України", експертній доповіді "Біла книга державної політики", часописі "Стратегічні пріоритети" тощо.

Науково-аналітичну доповідь "РОЗБУДОВА ПАРТНЕРСЬКОЇ МОДЕЛІ ДЕРЖАВНО-КОНФЕСІЙНИХ ВІДНОСИН В УКРАЇНІ ТА УТВЕРДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПОМІСНОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ" на "круглому столі" представив завідувач відділу гуманітарної політики НІСД С. І. Здіорук.

У ході обговорення зазначеної доповіді учасники "круглого столу" висловили низку концептуальних пропозицій щодо поглиблення співробітництва між органами влади та релігійними організаціями, а також шляхів консолідації Українського православ'я. Науковці та експерти зосередились на таких проблемах, як особливості національного формату державно-конфесійної кооперації, запровадження принципу солідаризму, введення "відсоткової філантропії", осучаснення чинного законодавства стосовно свободи совісті й віросповідання, протидії інформаційним загрозам у духовно-релігійній сфері, відродження традиції Київського християнства, впливу внутрішньополітичних та зовнішньополітичних чинників на процеси у православному середовищі країни. Особлива увага була приділена перспективам вдосконалення суспільно-релігійних і державно-церковних відносин в контексті обговорення відповідних розділів проекту Конституції України, що винесена на всенародне обговорення Президентом України Віктором Ющенком.

За результатами роботи круглого столу планується видання наукового збірника.