МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ

"УКРАЇНСЬКО-СЛОВАЦЬКІ ВІДНОСИНИ В КОНТЕКСТІ СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА: МОЖЛИВОСТІ ТА ПЕРСПЕКТИВИ"

21-22 жовтня 2009 року (м. Ужгород)

Регіональний філіал Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді (РФ НІСД в м. Ужгороді), здійснюючи інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності Президента України щодо практичної реалізації курсу держави на європейську інтеграцію, ініціює та проводить експертні обговорення проблем з цієї тематики.

"Українсько-словацькі відносини в контексті Східного партнерства: можливості та перспективи", такою стала тематика чергової міжнародної конференції, яку спільно провели РФ НІСД в м. Ужгороді та Словацька Асоціація Зовнішньої Політики за підтримки Посольства України в Словацькій Республіці 21-22 жовтня 2009 року.

Відкриваючи конференцію, Світлана Мітряєва (директор РФ НІСД в м. Ужгороді) зазначила, що мета конференції - обговорити політичний та економічний розвиток України й перспективи її інтеграції до Європейського Союзу, розглянути порядок денний двосторонніх словацько-українських відносин та шляхи їх покращення. Стратегічна мета конференції полягає у підвищенні обізнаності громадськості України стосовно Словаччини як її безпосереднього європейського сусіда та кращому розумінні сучасної внутрішньої і зовнішньої політики обох країн.

Александр Дулеба (директор Дослідного центру Словацької асоціації зовнішньої політики (SFPA) відзначив важливість наукових стосунків між експертною елітою Словаччини та України, зокрема між SFPA та РФ НІСД в м. Ужгороді, які тривають вже більше 10 років і сприяють виробленню спільних рішень з проблемних питань по обидві сторони зараз вже Шенгенського кордону. Він також зауважив, що після газової кризи на початку цього року словацько-українські відносини зазнали значних втрат. Запобігти цьому могло б краще інформування Україною свого безпосереднього сусіда - Словаччини, - адже ми не тільки сусіди, але і партнери з великими історичними традиціями. У такому випадку, підготувавшись заздалегідь, Словаччина не зазнала б таких фінансових втрат на початку року в результаті газової кризи.

Галина Гороховська (представник Міністерства закордонних справ України в м. Ужгороді) привітавши учасників міжнародної конференції, відзначила, що на зміну "Європейської політики сусідства" Європейська Комісія прийняла новий вимір - Комунікацію "Східне партнерство". У "Коментарі МЗС України щодо рішення Європейської ради стосовно "Східного партнерства" від 19-20 березня 2009 року цей вимір ЄС по відношенню до України названо "новою зовнішньополітичною ініціативою". Вона побажала учасникам міжнародної конференції плідної дискусії щодо розвитку відносин між Україною та Словаччиною в контексті ініціативи Європейського Союзу "Східне партнерство".

Василь Брензович (заступник голови Закарпатської обласної ради) від імені Ради та Закарпатської обласної державної адміністрації привітав учасників міжнародної конференції та зазначив, що у зв'язку з інтеграційними процесами в Європі, для Закарпаття великого значення набуває діяльність у сфері транскордонного та міжрегіонального співробітництва. В умовах розвитку регіону транскордонне співробітництво - це дійовий засіб здійснення міждержавних відносин та вирішення регіональних проблем. Наразі транскордонне співробітництво виступає складовою частиною сучасної концепції європейської інтеграції, його економічні, інституційні та міжнародно-правові засади в ЄС є найбільш вдалими й опрацьованими, як теоретично, так і практично. "Східне партнерство" дає нові можливості для цього.

Володимир Химинець (заступник Ужгородського міського голови) привітавши учасників конференції, присвятив свій виступ стану та перспективам зовнішньоекономічної діяльності м. Ужгорода - адміністративного, наукового і культурно-освітнього центру Закарпатської області, який географічно знаходиться на перетині шляхів із Сходу на Захід і є воротами України в Європу.

Привітавши учасників міжнародної конференції від імені директора Національного інституту стратегічних досліджень Юрія Рубана, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло у вступній промові відзначив, що співпраця України та Словаччини має багату історію, насичене сьогодення та широкі перспективи. Варто назвати лише декілька напрямків, які можна вважати пріоритетними: транзит енергоресурсів, транспортна сфера, електроенергетика, прикордонна співпраця та малий прикордонний рух, культурно-етнічна сфера тощо. Він наголосив на важливості розвитку українсько-словацьких відносин для переведення у практичну площину євроінтеграційних устремлінь України, окреслив ключові проблеми та напрямки розвитку цих відносин в контексті "Східного партнерства".

Ярослав Жаліло акцентував увагу присутніх на те, що НІСД визначений як базова установа для забезпечення всенародного обговорення проекту змін до Конституції України, який, зокрема, передбачає розширення прав та можливостей розвитку місцевих територіальних громад. Транскордонне співробітництво є важливою складовою такого розвитку. Це актуалізує завдання активізації двосторонньої співпраці з найближчими сусідами України.

В ході конференції були обговорені наступні питання:

І. Білатеральні українсько-словацькі відносини;

ІІ. Східне партнерство: нові можливості для України;

ІІІ. Транскордонне співробітництво, кордон, візи, людські контакти.

До обговорення цих питань були залучені провідні експерти та посадовці України, Словаччини та Норвегії, представники громадянського суспільства.

Про сучасний рівень двосторонніх словацько-українських відносин, нові можливості та перспективи в контексті комунікації Європейської комісії "Східне партнерство" йшлося у доповіді Катаріни Ковачової (заступник Надзвичайного і Повноважного Посла Словацької Республіки в Україні). Доповідь Надзвичайного і Повноважного Посла України в Словацькій Республіці Інни Огнівець щодо договірно-правової бази, інтенсивного політичного діалогу, торговельно-економічного, культурно-гуманітарного та транскордонного співробітництва представив за її дорученням в.о. Генерального консула України в м. Пряшів Юрій Колядинський. Про місце та роль словацько-українського співробітництва в системі міжнародних відносин, проблемні питання в цьому контексті, нові можливості та перспективи, які надає Комунікація ЄК "Східне партнерство", виконання Україною внутрішніх "домашніх завдань" для практичного підтвердження її євроінтеграційних прагнень йшлося у доповіді Александра Дулеби (директор Дослідного центру Словацької асоціації зовнішньої політики в м. Братислава). Андрій Кудряченко (директор Інституту європейських досліджень НАН України) присвятив свою доповідь аналізу українсько-словацького співробітництва у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції України, підкресливши, що сприяння інтеграційним зусиллям України на шляху до європейських інституцій є одним із основних пріоритетів Словаччини, закріплених у Програмі діяльності Уряду на період 2006-2010 рр. та у низці інших концептуальних документів словацької сторони. Наразі, Посольство Словацької Республіки в Україні продовжує виконувати місію контактного Посольства НАТО в Україні.

Про "Східне партнерство", як новий елемент у відносинах України та Європейського Союзу, причини та передумови появи цієї ініціативи, її особливості та додану вартість, нові інструментальні переваги та нові можливості для України, двосторонні відносини, орієнтовані на нові угоди про асоціацію, новий багатосторонній вимір цього співробітництва йшлося у доповідях експертів: Владіміра Більчіка (старший науковий співробітник Дослідного центру Словацької асоціації зовнішньої політики в м. Братислава), Григорія Перепелиці (директор Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при МЗС України), Гейра Флікке (заступник директора Норвезького Інституту міжнародних відносин), Ірини Сушко, (експерт Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України).

В рамках порядку денного конференції обговорювалось актуальне для Закарпатської області питання транскордонного співробітництва (кордони, візи, людські контакти). Про практику позитивних зрушень щодо імплементації Угоди про спрощення оформлення віз між Україною та ЄС, зокрема, в Закарпатській області, моніторинг візової політики і практики Генерального консульства Словацької Республіки в м. Ужгороді, вироблення консолідованої позиції країнами ЄС - сусідами України щодо запровадження єдиної форми місцевого прикордонного руху для більш ефективного використання цього інструменту йшлося у виступі Світлани Мітряєвої (директор РФ НІСД в м. Ужгороді). Вона також акцентувала увагу присутніх на тому, що однією з пріоритетних платформ Комунікації ЄС "Східне партнерство" визначено "міжлюдські контакти". При цьому, велика увага приділяється залученню громадянського суспільства до політичного діалогу між ЄС та східними сусідами. Із цією метою ініціюється створення і функціонування Форуму громадянського суспільства в рамках Східного партнерства, який буде сприяти регулярним контактам неурядових організацій та їх діалогу з органами влади.

Позицію Словаччини щодо транскордонного співробітництва, візових питань та кордону з акцентом на нелегальну міграцію висвітлив у своїй доповіді Владімір Бенч (директор Регіонального відділення Дослідного центру Словацької асоціації зовнішньої політики в м. Пряшів). Він також представив новий проект SFPA "Словацько-український дослідний центр", до якого буде залучено і РФ НІСД в м. Ужгороді, і в рамках якого передбачено проведення міжнародних конференцій на території обох країн, стажування українських експертів в Словаччині та словацьких - в Україні по визначеним актуальним для двох сторін темах (Шенген і зовнішній кордон Європейського Союзу, енергетичний діалог, регіональний розвиток та транскордонне співробітництво, європейька безпека, НАТО і Україна), видання спільних українсько-словацьких тематичних збірників з цих питань та підготовка рекомендацій (policy recommendations) для органів державної влади та місцевого самоврядування обох країн та Європейської комісії.

Про важливість співпраці органів місцевого самоврядування прикордонних територій в контексті можливостей "Східного партнерства" йшлося у виступі Олега Лукші (виконавчий директор Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст та громад України).

В дискусії з винесених на обговорення питань виступили: Юрай Бузалка (експерт факультету соціальних та економічних наук Університету ім. Я. А. Коменського), Георгій Динис (завідувач кафедри міжнародного права та міжнародних відносин Закарпатського державного університету), Іван Устич (старший науковий співробітник Ужгородського відділу Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України), Отто Ковчар (Президент Закарпатської торгово-промислової палати), Євген Ясинський (начальник відділу у справах міграції Управління міграційної служби у Закарпатській області Державного комітету України у справах національностей та релігій), Андрій Гудак (начальник відділення Національної служби посередництва і примирення при Президентові України в Закарпатській області).

В заключному слові Світлана Мітряєва назвала рекомендації, яких необхідно дотримуватися, проводячи громадську кампанію за безвізовий рух в Україні, акцентувавши увагу на тому, що ця кампанія має:

- базуватися на ідеї чіткої європейської ідентичності українського народу, відповідно існування візового режиму має подаватися як невиправданий архаїзм, який суперечить потребам і цінностям загальноєвропейського проекту, одним із складових якого є свобода пересування;

- розгортатися як частина міжнародних зусиль за безвізовий рух в Європі, не замикаючись на потребах лише українського суспільства і спираючись на підтримку впливових громадських, експертних та політичних кіл в країнах-членах Європейського Союзу;

- враховувати досвід країн, які здобули безвізовий режим, виконавши відповідні умови (Румунія, Болгарія), а також тих, що перебувають разом з Україною у форматі "візового діалогу" (Сербія, Македонія, Чорногорія, Албанія, Боснія та Герцеговина, Російська Федерація);

- поєднувати внутрішній (Україна) та зовнішній (ЄС) компоненти з метою синхронного впливу на центри прийняття рішень в Україні та країнах-членах ЄС;

- йти паралельним курсом з державними (дипломатичними) зусиллями, враховуючи зміст, алгоритми та етапність цих зусиль;

- кампанія не може мати вигляд популістського та/або дилетантського руху і має уникати, зокрема, спроб шантажування невиконанням існуючих міжнародних зобов'язань України та відновленням візового режиму щодо громадян ЄС;

- супроводжуватися активною підтримкою з боку української громадськості, дій влади, спрямованих на досягнення Україною критеріїв безвізової країни у відносинах з ЄС.

Світлана Мітряєва також представила учасникам міжнародної конференції монографію Національного інституту стратегічних досліджень "Україна в 2005-2009 рр.: стратегічні оцінки суспільно-політичного та соціально-економічного розвитку", яка нещодавно вийшла в м. Києві.

Участь в конференції також взяли представники Державної прикордонної служби України, науковці та студенти факультету міжнародних відносин Ужгородського Національного та Закарпатського державного університетів, депутати Закарпатської обласної та Ужгородської міської рад, неурядових громадських організацій, та численні ЗМІ.