МІЖНАРОДНИЙ ФОРУМ

27 квітня 2009 р.

Напередодні офіційного візиту Президента України Віктора Ющенко до Угорської Республіки (28-29 квітня 2009 р.), Державний Фонд "Єврокліп-Єврозв'язок" (м. Ніредьгаза, Угорська Республіка) разом з Регіональним філіалом Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді провели Міжнародний форум присвячений актуальним питанням Шенгенського простору, а саме ситуації на угорсько-українському кордоні, візовій політиці Угорської Республіки по відношенню до громадян України, можливостям України та Угощини в реалізації програм ЕNPI та "Східного Партнерства".

Відкриваючи Міжнародний форум, Оскар Шестак (Oszkár Seszták, - голова Загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег) привітав учасників та зазначив, що головною метою проведення даного заходу є представлення українській стороні досвіду Угорщини в запровадженні Шенгенських acquis. Він відзначив, що Угорщину та Україну, особливо дві сусідні області (Саболч-Сатмар-Берег та Закарпатську) зв'язують десятки напрямів економічного, політичного і культурного життя, які слід і надалі поглиблювати і розширювати. Угорщина зацікавлена в тому, щоб найкращим чином передати свій євроінтеграційний досвід сусідній Україні.

Ласловне Чобої (Lászlóné Csabai, - мер м. Ніредьгаза) додала, що розвиток та поглиблення такої співпраці є метою Державного Фонду "Єврокліп-Єврозв'язок", який створений і працює при Загальних зборах області Саболч-Сатмар-Берег. Протягом 5 років в цьому напрямі Фонд зробив вже чимало і серед громадських об'єднань зайняв достойне місце, налагодив добрі робочі контакти між вищими навчальними закладами, науковцями та експертами Ніредьгази, Ужгорода та Берегова тощо. Свідченням цього є і проведення даного Міжнародного форуму разом з Регіональним філіалом Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді (Директор - Dr. Світлана Мітряєва).

Петер Козма (Péter Kozma, - заступник голови Державного Фонду "Єврокліп-Єврозв'язок") зазначив, що для досягнення мети, поставленої Фондом, докладаються всі зусилля. Показовим у цьому є співпраця Фонду з польськими сусідами і партнерами. Наразі, Фонд працює над досягненням такої ж співпраці і з Україною, зокрема і з Закарпатської областю.

Томаш Віціан (Viczian Tomas, - перший заступник Генерального консула Угорської Республіки в м. Ужгороді) зазначив, що з приєднанням Угорщини до Шенгенської зони, візова процедура для громадян України зазнала певних змін. Колектив Генерального консульства Угорської Республіки в м. Ужгороді представляє в Україні не тільки Угорщину, а Європейський Союз загалом. Тому, важлива роль у роботі консульства відводиться якісному обслуговуванню громадян. Загалом, ідеальним розвитком співпраці є скасування віз між нашими країнами у майбутньому, - зазначив він.

Іштван Сепеші (István Szepesi, - генерал, керівник Головного управління прикордонної поліції області Саболч-Сатмар-Берег) у своїй доповіді висвітив процес підготовки Угорщини до вступу в Шенгенську зону. Загалом, в ході цього процесу впродовж 1999-2007 років було здійснено ряд суттєвих змін. Зокрема, внесено значні зміни до нормативно-правових документів, скорочено особовий склад, проведено кадрову перебудову та об'єднання прикордонних і митних структур тощо. Значних змін зазнала також візова політика, яка наразі базуєтья на чіткому виконанні Шенгенських вимог. З 21 грудня 2007 року почали діяти нові правила перетину кордону. Однак, Угорщина спромоглася спростити візову процедуру для жителів 50-ти км прикордонної зони обох країн, які можуть користуватися певними пільгами. Пан Сепеші зупинився також на проблемах, які існують: перебування громадян України в Угорщині з простроченими документами; приїзд громадян України з метою працевлаштування; контрабанда цигарок та алкоголю тощо. Наразі ведеться активна робота спрямована на цілковите припинення таких явищ, важлива роль при цьому відводиться застосуванню технічних засобів та координації дій з українською стороною. (Див. презентацію)

Аттіла Полч (Atilla Polcz, - майор, заступник начальника Північно-регіонального Управління митної служби) зазначив, що їх служба контролює значну частину ділянки угорсько-українського та угорсько-румунського кордону, який фактично є зовнішнім кордоном Європейського Союзу. Наразі ведеться активна діяльність щодо усунення і викорінення корупції та контрабандного ввезення заборонених товарів (цигарок тощо). Для цього на угорсько-українській ділянці кордону введено цілий комплекс нових технічних засобів. Зокрема, застосування нових рентгенівських методів (і для перевірки залізничних вагонів з минулого року) значно прискорює та спрощує роботу. Важлива роль також відводиться налагодженню конструктивної співпраці з українськими та румунськими колегами, а останнім часом і з словацькими. Фактично виробено новий стиль, прогресивні форми і методи роботи на всіх напрямах діяльності. Ще багато над чим залишається працювати, тому вдосконалення продовжуватиметься й надалі. (Див. презентацію)

Іван Іванчо (Генеральний консул України в м. Ніредьгаза) відзначив, що наразі на порядку денному не стоїть питання скасування візового режиму з боку ЄС для України, а лише його лібералізація. Зі свого боку, Україна робить практичні кроки для усунення візового режиму для наших громадян у майбутньому. Консул звурнув увагу, що Україна вітає спрощення візового режиму з іншими країнами, зокрема Хорватією на літній період, і схвально сприймає процес візового спрощення з боку держави Ізраїль.

 

Світлана Мітряєва (директор Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді) представила аналітичні матеріали "Візова політика Угорської Республіки в консульських установах на території Закарпатської області", підготовлені спеціально напередодні візиту Віктора Ющенко до Угорської Республіки.

Аналітичні матерали.

Пані С. Мітряєва окремо зупинилася на офіційній позиції Президента України щодо візової політики, виголошені ним на прес-конференції 22 квітня ц.р., та нових технічних критеріях ЄС та ініціативах України. Від взятих на себе зобов'язань та в подальшому якості їх виконання залежить швидкість просування України на шляху до безвізового режиму з ЄС, який планується отримати до 2012 р. (Див. презентацію)

Артур Горбенко (начальник Західного регіонального управління Державної прикордонної України) доповів про ситуацію на українсько-угорській ділянці кордону. Він звернув увагу на випадках перетину кордону із підробленими паспортами (для прикладу: у 2000 році - 117 осіб, у 2008 - 150 осіб), зниженні динаміки пропускних операцій, зменшенні тривалості перебування громадян України на території Єропейського Союзу, необхідності розбудови української ділянки спільного кордону за міжнародними програмами, збільшенні кількості пунктів пропуску тощо. (Див. презентацію)

Отто Ковчар (Президент Закарпатської торгово-промислової палати) відзначив помітну лібералізацію візового режиму між Угорщиною та Україною, що значно спрощує співробітництво українських та угорських підприємців та не дає згаснути трансордонному співробітництву.

 

Андраш Барані (Baranyi András, - програмний менеджер Державної компанії VATI) розповів про міжнародні програми співпраці на період 2007-2013 рр., в яких бере участь Угорщина і Україна (Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська та Чернівецька області). Ці програми сприяють та стимулюють покращення інфраструктури та оточуючого середовища. Було зазначено, що країни, залучені до реалізації програм несуть відповідальність за ефективність проектів. Для цього здійснюється спільний моніторинг і в найближчому майбутньому працюватимуть інформаційні центри реалізації програм в Угорщині, Україні, Румунії та Словаччині. Передбачається, що їх реалізація сприятиме подальшому покращенню співпраці між державами-членами ЄС та іншими державами, в тому числі і Україною. (Див. презентацію)

Участь в Міжнародному форумі також взяли керівні особи та науковці двох сусідніх областей, в тому числі Ужгородського національного та Закарпатського державного університетів, представники неурядових громадських організацій, підприємці, ЗМІ та інші.