МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ

"ПАРТНЕРСТВО У РАМКАХ СЛОВАЦЬКО-УКРАЇНСЬКОГО ТРАНСКОРДОННОГО СПІВРОБІТНИЦТВА: СПІВПРАЦЯ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ ТА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ"

7 вересня 2009 року, м. Кошице

Транскордонне співробітництво з сусідніми країнами-членами Європейського Союзу є одним з найважливіших напрямків реалізації євроінтеграційного курсу України. Українсько-словацьке транскордонне співробітництво покликане сприяти як економічному розвитку прикордонних регіонів наших країн, так і поглибити співпрацю в науковій, гуманітарній і політичній сферах, створюючи територію безпеки, стабільності і співробітництва по обидва боки Шенгенського кордону.

З огляду на значну роль місцевих та регіональних органів влади у здійснені транскордонного співробітництва та у контексті зустрічі Президента України Віктора Ющенка з головами сільських та селищних рад (4.09.2009 р.), Регіональний філіал Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді (РФ НІСД в м. Ужгороді) ініціював проведення міжнародної конференції: "ПАРТНЕРСТВО У РАМКАХ СЛОВАЦЬКО-УКРАЇНСЬКОГО ТРАНСКОРДОННОГО СПІВРОБІТНИЦТВА: СПІВПРАЦЯ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ ТА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ".

Ця конференція була підготовлена та проведена Регіональним філіалом НІСД в м. Ужгороді спільно з Дослідницьким центром Словацької асоціації зовнішньої політики у співпраці з Закарпатською обласною радою, Закарпатською обласною державною адміністрацією,та мерією м. Кошице.

У вступному слові директор Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді Світлана Мітряєва та директор Регіонального відділення Дослідного центру Словацької асоціації зовнішньої політики в м. Пряшів Владімір Бенч зазначили, що дана конференція покликана проаналізувати стан транскордонного співробітництва словацьких й українських органів державної влади та місцевого самоврядування, ініціювати подальший розвиток партнерства між ними, підтримати підготовку спільних транскордонних проектів, використовуючи європейські фінансові інструменти.

У вітальному слові, від імені Надзвичайного і Повноважного Посла України в Словацькій Республіці, в.о. Генерального Консула України у м. Пряшів Юрій Колядинський, зазначив, що успішним прикладом транскордонного співробітництва є співпраця між Закарпатською областю України та Пряшівським самоврядним краєм Словацької Республіки, Закарпатською областю та Кошицьким самоврядним краєм. Він зупинився на діяльності українсько-словацької Міжурядової комісії з питань транскордонного співробітництва та важливості експертного та наукового її супроводу, який здійснюють вже другий рік РФ НІСД в м. Ужгороді (С. Мітряєва) та Дослідний центр Словацької асоціації зовнішньої політики (В. Бенч).

З вітальною промовою до учасників конференції також звернулися мер міста Кошице Франтішек Кнапік та керівник Департаменту міжнародного та транскордонного співробітництва Міністерства внутрішніх справ Словацької Республіки Петер Звара.

Програма конференції передбачала обговорення наступних питань:

- Органи місцевого самоврядування як лідери транскордонного співробітництва;

- Досвід словацьких та українських органів місцевого самоврядування в підготовці транскордонних проектів;

- Можливості подальшого розвитку українсько-словацького транскордонного співробітництва: погляд органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів.

В обговоренні питань порядку денного з української сторони виступили заступник голови обласної державної адміністрації Володимир Гоблик, директор регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді Світлана Мітряєва, директор Закарпатського Регіонального відділення Асоціації міст України Олег Лукша, заступник Ужгородського міського голови Володимир Химинець, заступник Мукачівського міського голови Ігор Радиш, Свалявський міський голова Іван Ревтій, Баранинський сільський голова Павло Чучка, які зупинилися на проблемних питаннях транскордонного співробітництва, візової політики і практики Генерального консульства Словаччини в м. Ужгороді, реалізації міжнародних проектів та вирішенні питань громади.

 Владу Закарпаття на цій поважній конференції представляв також заступник голови Закарпатської обласної ради Василь Брензович.

Загалом у конференції взяли участь близько 35 учасників із Закарпаття та біля 70 - із Словаччини. Серед них: міські, селищні, сільські голови, які підтримують партнерські й побратимські зв'язки, та багато інших високоповажних гостей.

Дана міжнародна конференція вперше зібрала такий широкий представницький склад органів місцевого самоврядування з боку української та словацької сторони, що безперечно є позитивним імпульсом для активізації транскордонного співробітництва в нових умовах Шенгену.