назад содержание вперед

ЮРЧИШИН Василь Володимирович
Керівник програм економічних досліджень
Агентства гуманітарних технологій

Перше питання - це питання часу. З однієї сторони, зволікаючи зі вступом, ми втрачаємо ринки, і будемо програвати надалі. Разом з тим, ті п'ять країн, з якими ми підписали протоколи, - це країни, з якими нам нічого ділити. З іншого боку, пригадаємо, що навіть наші сусіди, така невелика країна як Молдова, на тій самій неформальній зустрічі вже виставляли нам вимоги. Тому вважаю, що амбіції щодо швидкого вступу до СОТ треба дещо зменшити.

Друге питання. Наприкінці минулого року ми підготували доповідь під назвою "Реквієм за СОТ". Пройшло 2 місяці, але, на жаль, наші успіхи з того часу не поліпшилися. Ми говоримо про захист виробника, про захист промисловості. Але вже зараз за межами України працюють 5 мільйонів українців. Чим довше ми будемо лишатися за межами СОТ (а це означає, що ми будемо все далі відходити від Європи), тим важчою ставатиме ситуація на ринку праці. І не потрібно втішатися ілюзіями, що, коли ми захищатимемо свого виробника, то все буде добре.

Третє питання. В основному, коли говорять про СОТ, чомусь говорять про товари. Але СОТ - це набагато ширше. На жаль, навіть в програмі Кабінету Міністрів немає вказівок чи завдань щодо переговорів у сфері послуг, насамперед, фінансових і банківських. Це надзвичайно складна справа. Окрім того, є угода ТРІПС щодо інтелектуальної продукції, є угода про інвестиції тощо.

Ми можемо багато зустрічатись, говорити, але доки не будуть проведені парламентські слухання, доки провідні партії не виставлять своє бачення, а світ не побачить, що, дійсно, ми готові йди в напрямі СОТ і Європи, доти з нами серйозно розмовляти не будуть. І тому, якщо ми всерйоз хочемо щось зробити, треба цю проблематику піднімати на найвищий рівень.

Жаліло Я. А.:

Хочу додати, що, коли готувалася аналітична доповідь, у нас виникло питання, на яке ми не знайшли відповідь. А саме, яким чином можна узгодити з системою ГАТС - угодою про торгівлю послугами, і угодою про торгівлю фінансовими послугами ту систему підвищення контролю за фінансовими потоками, яку було запроваджено наприкінці минулого року в плані боротьби з "відмиванням коштів"? Як відомо з відгуків багатьох підприємців, деякі з положень цієї нової системи, фактично, блокують зовнішні потоки капіталів.
назад содержание вперед