Прес-реліз

 

Регіональний філіал Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді спільно з Центром стратегічного партнерства 3 вересня 2010 року в м. Ужгороді провели «круглий стіл» «Візова політика Угорщини та Словаччини в Консульських установах на території Закарпатської області» за результатами четвертого етапу моніторингу, який відбувався в липні–серпні ц.р. Моніторинг виконувався в рамках реалізації Міжнародної громадської ініціативи „Європа без бар’єрів” за підтримки Європейської програми Міжнародного Фонду „Відродження”.

Метою даного аналітичного дослідження було продовжити вивчення особливостей візової політики і практики зазначених консульств країн-членів ЄС на території Закарпатської області та порівняти отримані результати з попередніми.

Завданням дослідження було співставлення результатів чотирьох етапів моніторингу, що дало можливість підбити підсумки якості імплементації Угоди про спрощення оформлення віз між Україною та ЄС та її впливу на лібералізацію візового режиму, а також виокремити тенденції у візовій політиці і практиці зазначених консульств на території Закарпатської області.

Крім того, в рамках окремого моніторингу було проаналізовано процедуру перетину українсько-словацького кордону, оскільки саме вона викликає найбільше нарікань з боку подорожуючих (тривалість очікування, оперативність роботи прикордонників та митників на пунктах перетину, елементи корупції, ставлення до українських громадян, приниження їх гідності).

Відмінність даного етапу моніторингу від трьох попередніх полягає в тому, що він виконувався за методологією, яка включала:

-                      анкетування аплікантів на виході з Консульства щодо їх досвіду проходження всієї візової процедури,

-                      анкетування аплікантів щодо їх оцінки основних етапів візової процедури для формування рейтингів консульських установ країн ЄС, які працюють в Україні.

Загалом в рамках моніторингу трьох консульств на території Закарпатської області було опитано 352 респонденти, з них:

-                      180 осіб в ході анкетування щодо проходження процедури отримання шенгенської візи;

-                      72 особи в рамках анкетування щодо проходження процедури отримання дозволу на місцевий прикордонний рух;

-                      100 осіб в рамках анкетування щодо процедури перетину українсько-словацького кордону.

Результати моніторингу візової політики консульських установ ЄС на території Закарпатської області є одним із регіональних сегментів у загальноукраїнській картині візової політики і практики країн ЄС на території України. Загальний Аналітичний звіт за результатами системного моніторингу консульських установ країн ЄС в Україні (21 консульство з 11 країн-членів ЄС), готується для аналітичного супроводу „візового діалогу” Спільного візового комітету Україна-ЄС та генерування поглядів і вироблення пропозицій українською стороною. Загальний Аналітичний звіт також буде надіслано до українських органів державної влади та Представництва Європейського Союзу в Україні.

В рамках заходу відбулася презентація інформаційно-аналітичного видання „Безвізова Європа для країн Східного партнерства: шляхи досягнення”.

Участь у "круглому столі" взяли  представники Генерального консульства Угорської Республіки в м. Ужгороді та Консульства Угорської Республіки в м. Берегово, Генерального консульства Словацької Республіки в м. Ужгороді, представники експертних кіл наукових та навчальних установ Закарпаття, органів державної влади та місцевого самоврядування, громадські організації краю та численні ЗМІ.