ВІЗОВА ПОЛІТИКА КОНСУЛЬСЬКИХ УСТАНОВ КРАЇН ЄС НА ТЕРИТОРІЇ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

3 березня 2009 року

Регіональний філіал Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді (РФ НІСД в м. Ужгороді), здійснюючи інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності Президента України щодо практичної реалізації курсу держави на європейську інтеграцію, ініціює та проводить експертні обговорення проблем з цієї тематики.

З березня 2009 року спільно з Дослідним центром Словацької асоціації зовнішньої політики РФ НІСД в м. Ужгороді провів "круглий стіл" експертів "ШЕНГЕН - РІК ПОТОМУ", на якому були презентовані результати другого етапу моніторингу "ВІЗОВА ПОЛІТИКА УГОРЩИНИ ТА СЛОВАЧЧИНИ В КОНСУЛЬСЬКИХ УСТАНОВАХ НА ТЕРИТОРІЇ ЗАКАРПАТСКОЇ ОБЛАСТІ".

Директор РФ НІСД в м. Ужгороді Світлана Іванівна Мітряєва нагадала присутнім, що 1 січня 2008 року надбула чинності Угода про спрощення візового режиму між Україною та ЄС (Угода). Однак практика видачі віз громадянам України дуже часто не відповідає духу досягнених домовленостей і сподіванням українських громадян. Тому метою моніторингу було з'ясування якості імплеентації цієї Угоди та її впливу на візову політику і практику країн ЄС, а також виявлення впливу розширення Шенгенської зони на умови міжлюдських контактів між Україною та новими країнами Шенгену.

Даний моніторинг став частиною загальноукраїнського моніторингу видачі віз громадянам України консульськими установами країн ЄС, який проводився в рамках виконання проекту Європейської програми "Усунення перешкод для контактів між Україною та ЄС через лібералізацію візового та прикордонного режиму" і передбачав два етапи (перший: липень-серпень 2008 р., другий: листопад-грудень 2008 р.). Консорціум експертних організацій та аналітичних ценрів Києва та шести обласних центрів України, до складу якого входить і РФ НІСД в м. Ужгороді, здійснив цей моніторинг за єдиною методологією та координацією Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України. Об'єктом моніторингу було 21 консульство з 11 країн-членів ЄС.

Світлана Мітряєва також нагадала, що результати першого етапу моніторингу "Візової політика Угорщини та Словаччини в консульських установах на території Закарпатської області" були представлені громадськості та ЗМІ в м. Ужгороді 3 вересня 2008 р. Такі ж презентації відбулися у 6 регіонах України, в яких здійснювався моніторинг. Результати регіональних досліджень, в тому числі і РФ НІСД в м. Ужгороді, стали складовими частинами загального Аналітичного звіту по всім консульствам ЄС в Україні, який було представлено в Києві 26 вересня минулого року. Світлана Мітряєва наголосила, що результатати першого етапу моніторингу були використан МЗС Україниі для вироблення позиції української делегації на саміті Україна - ЄС (вересень 2008 р., м. Париж), на якому було започатковано діалог з візових питань для створення відповідних умов зі стратегічною перспективою встановлення безвізового режиму між Україною та ЄС.

Результати другого етапу моніторингу представлено в Спільний комітет експертів України та ЄС, створений відповідно до ст. 12 Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про спрощення оформлення віз.

У виступі було зазначено, що в результаті співставлення результатів першого та другого етапів моніторингу, здійнено аналіз даних та визначено головні тенденції у політиці та практиці видачі віз громадянам України Генеральним консульством Угорської Республіки в м. Ужгороді, Консульством Угорської Республіки в м. Берегово та Генеральним консульством Словацької Республіки в м. Ужгороді в рамках виконання Угоди про спрощення оформлення віз між Україною і ЄС та двосторонніх угод про правила місцевого прикордонного руху між Україною та Угорщиною, Україною та Словаччиною (див. Аналітичний звіт).

Світлана Мітряєва підсумувала, що моніторинг візової політики і практики консульських установ країн ЄС на території Закарпатської області в новому політико-правовому контексті Шенгену показав, що можливості громадян Західного регіону України на пересування в межах Шенгенського простору, в порівнянні з попереднім етапом (липень-серпень 2008 р.) значно покращилися. Це пов'язано загалом з системною інформаційною політикою цих консульств на території Закарпатської області та, зокрема, з покращенням інфраструктурних умов пройому-обслуговування громадян і кращим ставленням працівників консульських установ до українських громадян (особливо це стосується Генерального консульства Словацької Республіки в м. Ужгороді).

Світлана Мітряєва зазначила, що запровадження Інституту малого прикордонного руху зі Словацькою Республікою (29 вересня 2008 р.) стало одним із кроків щодо запровадження спрощеного режиму для громадян України, перш за все для жителів прикордонних територій. В зону дії Угоди включено 280 українських та 299 словцьких населених пунктів. Попри всі складнощі візового процесу для громадян України, нові інструменти становлення безвізового режиму (the local border traffic) спочатку для жителів прикордонних територій України, наразі Закарпатської області, вже застосовуються на практиці і виконують покладені на них функції, мінімізуючи виклики Шенгену і не даючи згаснути транскордонному співробітництву. Це один з кроків на шляху до безвізового режиму для всіх громадян України в Шенгенський простір. В рамках реалізації програми "Східне Партнерство", цей інструмент європейської інтеграції України має бути використаний більш широко в візовому діалозі між Україною та ЄС.

За результатами другого етапу моніторингу, Угода між Україною та Європейським Співтовариством про спрощення оформлення віз консульськими установами на території Закарпатської області (статті 4, 5, 6 та 7) загалом виконується на належному рівні. Це говорить про належну плідну та злагоджену робочу співпрацю органів державної влади та місцевого самоврядування нашої області з дипломатичними установами цих країн. Однак, загалом по Україні залишається очевидною тенденція на обмеження в'їзду громадян України на територію Європейського Союзу.

В дискусії з цього питання та обговоренні візової політики і практики консульських установ країн ЄС в умовах розширення Шенгенського простору взяли участь:

- з української сторони - Інна Огнівець (Надзвичайний та Повноважний Посол України в Словацькій Республіці), Галина Гороховська (представник Міністерства Закордонних Справ України в м. Ужгороді), Юрій Колядинський (в.о. Генерального консул України в м. Пряшів), Віктор Годебський (заступник начальника Західного регіонального управління Державнаої прикордонної служби України), Отто Ковчар (Президент Закарпатської Торгово-промислової палати), Володимир Приходько (генеральний директор Агентства із залучення інвестицій та розвитку територій), Сергій Федака (професор Ужгородського Національного університету), Тетяна Сергієнко (експерт Науково-дослідного інституту Карпатознавства Ужгородського Національного університету), Юрій Мансвєтов (Центр аналізу прикордонних ризиків).

- зі словацької сторони - Мар'ян Сладечек (Генеральний Консул Словацької Республіки в м. Ужгороді), Штефан Розкопал (Міністерство Закордонних справ Словацької Республіки), Петер Жабка (Представництво Європейської Комісії в Словаччині), Йожеф Турчак (перший заступник Генерального директора Державної митної служби Словацької Республіки), Владімір Бенч (Директор Регіонального відділення Дослідницького центру Словацької асоціації зовнішньої політики в м. Пряшів), Юрай Бузалка (науковий працівник Університету Я. Коменського в м. Братислава), Владімір Більчік (експерт Дослідницького центру Словацької асоціації зовнішньої політики в м. Братислава), Петер Бургер (науковий співробітник Інституту регіонально та комунального розвитку Технічного університету м. Кошице).

Крім того, під час "круглого столу" С. І. Мітряєва представила БІЛУ КНИГУ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ "УКРАЇНА В 2008 РОЦІ: ПРОЦЕСИ, РЕЗУЛЬТАТИ ПЕРСПЕКТИВИ", підготовлену науковцями Національного інституту стратегічних досліджень із залученням авторитетних фахівців, представників громадських організацій та недержавних аналітичних центрів у межах виконання комплексного наукового проекту "Проект щорічного Послання Президента України до Верховної Ради України".

Було підкреслено, що Біла книга державної політики є результатом пошуку науковцями Інституту новітніх форм викладу та оприлюднення результатів наукових досліджень, адаптованих до сучасних стандартів аналітико-прогнозного забезпечення політики керівництва держави. В ній визначено ключові проблеми суспільно-політичного, соціально-економічного, регіонального, зовнішньополітичного, гуманітарного та соціокультурного розвитку країни, запропоновано ініціативи щодо їх вирішення та окреслено очікувані результати у короткостроковій та довгостроковій перспективах. Було також відзначено, що курс на європейську інтеграцію залишається основним пріоритетом зовнішньої політики України. Учасники круглого столу отримали екземпляри цього видання.

Аналітичний звіт.